Dijital Pazarlama İçin SEO’nun Önemi

Dijital pazarlamanın yükselişi markaların dijitaldeki rekabetini artırırken, potansiyel müşteriye ulaşma yollarından biri olan SEO her geçen gün daha önemli hale geliyor.

Markaların ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamak için uyguladıkları yöntemler; bundan birkaç sene öncesine kadar televizyon, radyo gibi iletişim araçları ya da billboard, broşür gibi reklam teknikleri vasıtasıyla yapılırdı. Ancak büyük bir hızla ilerleyen teknoloji ve aynı doğrultuda artan internet kullanımı; geleneksel pazarlama yöntemlerinin artık tek başına etkili bir yöntem olmadığını tüm firmalara hissettirdi.

Yeni neslin internet ve teknoloji çılgınlığı ilk zamanlar çok eleştirilse de firmalar zamanla kitlelere ulaşmanın yeni ve yegane yolunun teknoloji olduğu kanısına vardılar. İnsanlara daha hızlı ulaşılabilen ve sıcağı sıcağına geri bildirim alınabilen bu yöntem; zamanla fırsata çevrilerek “dijital pazarlama” alanını ortaya çıkardı.

Dijital Pazarlama ve SEO Çalışmalarının Markalar İçin Önemi

Dijital pazarlama; firmaların hedef kitlelerine ulaşmasına olanak tanıyan, marka bilinirliğini artırmaya yönelik interaktif tekniklerin bir araya gelmesinden oluşan, gerçek zamanlı bir pazarlama yöntemidir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve SEA (Arama Motoru Reklamları) ile potansiyel müşteriler tarafından fark edilmenizi sağlayan bu yöntem; markanızı Google, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarında en üst sıralara taşıyarak, anahtar kelimeler yardımıyla öne çıkmanıza olanak tanır. SEO çalışmaları aynı zamanda satış hacminizi arttırarak, markanız için daha fazla yatırım getirisi sağladığı gibi uzun vadeli bir çözümü de beraberinde getirir.

Reklamınızı billboard aracılığı ile gören potansiyel bir müşteri, ancak mağazanıza gelip alım yaptığı takdirde markanız tarafından fark edilebilir. Ancak dijital pazarlama yönteminde kazanç sağlamanın yolu sadece satıştan geçmediği gibi; markanızın tıklanma, paylaşılma, beğenilme, okunma ya da izlenme sayıları da anlık geri bildirimler almanız ve kazanç sağlamanız açısından oldukça önemlidir. Ayrıca web sitenizi tıklayan insanların yaşı, cinsiyeti ve web sayfanıza yaptığı ziyareti kaç dakikada tamamladığı gibi veriler, hedef kitlenizi tam olarak belirlemede size yardımcı olur.

Potansiyel müşterileriniz için uygulanan SEO çalışmalarında üç temel konuya odaklanılır:

  • Marka bilinirliğini artırmak: İşletmeler için yapılan SEO çalışmalarında en temel odak noktası marka bilinirliğini artırmaktır. Markanızın daha fazla tanınması ve bilinmesi, potansiyel müşterilerinize çok daha kolay ulaşmanızı sağlar. Potansiyel müşteriler, faaliyet gösterdiğiniz sektör ile ilgili araştırma yaparken ilk olarak sizin markanız görünür ve otoriter bir imaj çizilir.
  • Bilgilendirici içeriklerle kullanıcıya yardım etmek: Potansiyel müşterilerinize sunacağınız bilgilendirici, nitelikli içerikler hem kullanıcıların bilgi edinmesini hem de işletmenizin bu alanda uzman olduğunun vurgulanmasını sağlar. 
  • Net ve kaliteli bilgi sağlamak: İnternette sektörünüz hakkında araştırma yapan kişilere net ve doğru bilgiyi sağlamak firmanızın imajına olumlu katkı sağlar. Terimlerin arkasına saklanmadan, kullanıcıların aradığını bulmasını sağladığınız sürece işletmeniz müşterilerinizin gözünde çok daha otoriter bir konumda olacaktır.

Özellikle internet üzerinden satış yapılıyorsa SEO uygulamaları işletmeler için vazgeçilemez bir gereklilik. Rakiplerinizin markanızı geri plana atması doğrudan satışlarınızı etkileyecektir. Bu nedenle düzenli ve doğru bir SEO kampanyası yapılmalı ve gerekliyse Google ADS gibi reklam kampanyaları ile desteklenmelidir.

SEO şimdiden işletmeler için göz ardı edilemeyecek kadar önemli. İnternetin karar verme mekanizmaları üzerindeki etkisi gözlemlendikçe pek çok firma rakiplerinin önüne geçebilmek için kapsamlı SEO çalışmaları yürütmeye devam ediyor. Markanızın bu yeni rekabet alanında geri planda kalmaması ve rekabetten kopmaması için SEO çalışmaları ile internet görünürlüğünüzü artırmanız oldukça önemli.